ДП «Одесастандартметрологія» відзначила своє 115-річчя

Опубликовано: 21 Июль 2017
Просмотров: 1155

4 липня у актовому залі ДП «Одесастандартметрологія» відбулося урочисте засідання присвячене 115-річчю заснування метрологічної служби в Одесі.

Відкрив урочисте засідання в.о. генерального директора – Гукасян Антон Петросович, який перш за все привітав гостей й подякував за той безцінний внесок, який сумісними зусиллями внесли ветерани і діючі робітники підприємства у розвиток метрології, стандартизації та сертифікації Одещини.

На святі були присутні гості, провідні фахівці підприємства, заслужені ветерани, які внесли вагомий вклад в його становлення і розвиток. Привітати із святом прийшов колишній директор Сейфулин Заріф Борисович, ветерани Сергієва Ірина Петрівна, Стриженюк Володимир Тимофійович, Зайцева Наталія Федорівна, Калиновський Борис Якович, Неправска Тетяна Володимирівна, Раппо Володимир Іммануілович

Щодо історії підприємства, то найперша згадка про метрологію, а саме про городові ваги та міри в історії Одеси документовано 1808 роком, коли відкупщик на Грецькому базарі Фроїм Барнас звернувся в міську Думу з проханням «... про виготовлення нових ваг та мір у зв'язку з старістю тих, що в нього були». Декілька пізніше були організовані заклади для «проведення переважування або перемірювання куплених товарів». Покупець мав право за незначну плату перевірити чесність продавця. У разі виявлення обважування продавець піддавався штрафу.

А 7 листопаду 1842 року в «Одеському віснику» було опубліковано офіційне оголошення для всіх торговців, майстрів і художників виготовлені «... сажні, аршини, коромисла, гирі, міри рідини і ємкості по формам казенним» повинні бути представлені для державної повірки і таврування відповідні місця. Але підприємці, які бажали би виготовляти міри і ваги, з'явилися в Одесі тільки в 80-х роках. Після того як Д.І. Менделєєв в 1893 році став Головним доглядачем Депо Мір і Ваг, почалися кардинальні зміни в справі метрологічного забезпечення. У 1899 році було затверджено «Нове положення про міри та ваги». На підставі цього документу передбачалося відкрити 150 спеціальних державних установ - повірочних наметів мір і ваг. Одеса потрапила в число перших міст. До цього часу в місті вже існувала камера для повірки ваг. До того ж в Одесі вироблялося 25% всіх ваг країни.

У червні 1902 року в одеських газетах було надруковано оголошення, а слідом за ним постанова Одеського градоначальника, яке сповіщало всіх підприємців «... перевірка гир, мір і ваг проводиться у Повірочному наметі торгових мір і ваг за адресою Ковальська 21, відкритої з 15 липня 1902 року на підставі положення про міри та ваги від 4 червня 1899 року. Всі заходи і ваги, що застосовуються в торгівлі і промисловості, при всякого роду угодах, обміну, купівлі і продажу, повинні бути вірні й забезпечені встановленими перевірочними клеймами. При виявленні мір і ваг що є невірними або не мають встановлених клейм будуть складатися протоколи про притягнення винних до відповідальності: грошових штрафів до 100 рублів, ув'язненням до 3-х місяців і позбавленням права торгівлі ... ».

Саме ця дата зазначена датою заснування сучасного підприємства ДП «Одесастандартметрологія».

Перший штат повірочного намету був невеликий - всього чотири людини. Намет забезпечувала періодичну, раз в три роки, перевірку мір ваги, довжини і об'єму.

У наступні роки (до 1925) перевірочний намет неодноразово змінював свою дислокацію. До 1925 року він носив назву – Повірочний намет мір і ваг. У 1930 році намет переїхав на Чорноморську 10, в будівлю, яке займає й понині. У 1932 році, після чергової реорганізації територіального поділу України й перейменування, організацію було названо Обласним бюро стандартизації та метрології. Під час другої світової війни і окупації міста, частина співробітників і повірочного обладнання були евакуйовані.

Після звільнення Одеси метрологічна служба (тоді Госкоммерприбор) відновила свою роботу. У 1965 році метрологічна служба була перейменована в Одеську міжобласну лабораторію держнагляду за стандартами і вимірювальною технікою (ОМЛГН).

Нині це сучасне державне підприємство «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології, сертифікації» (ДП «Одесастандартметрологія»), яке постійно розвивається, оновлюється його технічна база. За свою, більш ніж вікову історію, переживало і «злети» і труднощі. Але завжди витримувало натиск неприємностей і продовжувало розвиватися.

Тільки за останні роки в нашій країні відбулося багато змін в устрої та законодавстві, які істотно вплинули, у тому числі й на діяльність підприємства. Це й передача функцій технічного нагляду і держконтролю, скасування обов'язкової сертифікації, скасування метрологічного контролю на окремих підприємствах та багато іншого. Впливають й обмежені фінансові можливості підприємств, конкуренція, низька ефективність заходів ринкового нагляду, відсутність стимулів для виробників продукції та послуг до добровільної сертифікації, тощо.

Підприємство має достатньо високий потенціал.

На сьогодні підприємство розміщується у двох корпусах. Адміністративний корпус є пам’ятником архітектури і розташований у одному з живописних місць Одеси з видом на море.

Метрологічний корпус на Ковальській 13 розташований у сучасній будівлі у самому центрі Одеси.

Але не тільки краєвидами та доглянутими будівлями і прилеглими територіями може похизуватися підприємство.

Кількість стандартів у фонді відділу стандартизації та нормативного забезпечення становить 41100 стандартів, з них гармонізованих 4000. Йдеться про постійне збільшення фонду. Центр має штат висококваліфікованих фахівців.

В даний час сфера ДП "Одесастандартметрологія" охоплює 8 (вісім) технічних регламентів, а також харчову продукцію, продовольчу сировину і матеріали. Оцінка відповідності харчової продукції, продовольчої сировини проводиться на добровільних засадах.

Спостерігається стійка позитивна динаміка зростання всіх фінансово-економічних показників. Тільки за останні 2 роки підприємству вдалося збільшити рівень доходів на 7,5 мільйона гривень. Доходи від сертифікації, в загальному обсязі є одними з найвищих у порівнянні з аналогічними підприємствами, як і середньомісячна заробітна плата наших співробітників, яка на сьогоднішній день складає 8700 грн.

За останні роки склалася дуже сприятлива ситуація у колективі, що тільки допомагає досягненню поставлених цілей.

Колектив приймає активну участь у житті міста та регіону, ефективно проводить інформаційно-просвітницьку роботу. Спостерігається висока репутація, авторитет керівництва і фахівців ДП «Одесастандартметрологія» у адміністрацій області, міста, підприємств та серед населення. На базі центру регулярно проводяться семінари та курси підвищення кваліфікації. У 2016 році за підтримкою та участю Одеської ОДА, Міської Ради та інших установ був запроваджений та успішно проведений конкурс «Одеська якість - 2016», який вже взяв старт і у 2017, набувши статусу щорічного.

Стратегічні плани підприємства спрямовані на зростання і розвиток. У найближчих планах придбання нового обладнання, модернізація наявного, обладнання лабораторій і відділів метрологічного і адміністративного корпусів. І це все заслуги і досягнення колективу ДП «Одесастандартметрологія».

Із щирою і полкою промовою й привітаннями виступили колишній директор підприємства, а нині заслужений ветеран Сейфулин Заріф Борисович, колишній профлідер Сергієва Ірина Петрівна, діючі провідні фахівці.

Після всіх привітань гостей і доповідей, в.о. генерального директора Гукасян Антон Петросович нагородив ветеранів та співробітників грамотами, грошовими нагородами. Він побажав всім міцного здоров'я, професійних перемог, творчих ініціатив і трудових звершень, успіхів в досягненні поставлених цілей, високих життєвих стандартів.

Квіти і незабутня атмосфера святкування 115-річниці ДП «Одесастандартметрологія» запам’ятаються всім присутнім надовго. А палкі побажання лише підштовхнуть до виконання планів і надхнення, посприяють подальшому розвитку, зростанню, процвітанню.

 

Напишіть нам
ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК
Отримайте відповіді на Ваші запитання від одного з працівників нашої служби підтримки клієнтів, заповнивши наведену нижче форму. Також будемо вдячні Вам за будь-які зауваження та пропозиції щодо оптимізації роботи підприємства та його відділів.